Fundacja PraskDesign zajmuje się wspieraniem młodych polskich projektantów. Organizator konkursu DesignY.

Home Aktywni w branży Po co nam design?

Po co nam design?

SHARE
, / 3025 0

Jakie jest Wasze pierwsze skojarzenie ze słowem „design”? Dla mnie oznaczało to zawsze coś unikatowego, jedynego w swoim rodzaju, oryginalnego 다운로드. I generalnie drogiego. A przecież „design” to kompleksowe pojęcie, rozumiane i analizowane na wielu płaszczyznach.  I okazuje się, że ten tak górnolotnie i z angielska brzmiący „design” jest wszechobecny w naszej codzienności, otacza nas ze wszystkich stron i tkwimy w nim po uszy, nie zdając sobie często z tego sprawy 다운로드. No, bo kto z nas kojarzy design z opakowaniem jogurtu, który kupujemy codziennie w osiedlowym sklepie na śniadanie; z mijanym w drodze do pracy znakiem drogowym czy tabliczką informacyjną w Urzędzie Skarbowym 디시인사이드 다운로드?

W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku niemiecki projektant Dieter Rams sformułował tzw. 10 zasad dobrego designu. Dziś ten projektant uchodzi za jednego za najbardziej wpływowych designerów XX wieku, a jego przemyślenia stały się wręcz dekalogiem wszystkich zajmujących się wzornictwem przemysłowym 다운로드.

  1. Dobry design jest innowacyjny
   Dąży do zastąpienia dobrego lepszym. Korzysta z nowoczesnych i zmieniających się technologii, wprowadza nowe materiały, znajduje niestandardowe zastosowania 치즈 mp3 다운로드.
  2. Dobry design czyni produkt użytecznym
   Design nie znaczy tylko wygląd. To także, a może przede wszystkim funkcjonalność, możliwość stosowania, łatwość użytkowania – bo produkt jest po to, by z niego korzystać, a nie tylko na niego patrzeć i podziwiać 다운로드.
  3. Dobry design jest estetyczny
   Produkty, z których korzystamy są elementem naszej codzienności, powinny więc obok łatwości użytkowania być także przyjazne naszemu oku 기체송.
  4. Dobry design czyni produkt zrozumiałym
   Korzystanie z produktu nie powinno wymagać grubej instrukcji obsługi, jego stosowanie i możliwości dają się rozpoznać intuicyjnie 피크로스 무료 다운로드.
  5. Dobry design jest honorowy
   Nie dąży do przerostu formy nad treścią, zachowuje równowagę i nie obiecuje więcej niż może dać V-ray 3.6 download.
  6. Dobry design jest dyskretny
   Czyni produkt narzędziem dla człowieka. Nie dominuje, jest uzupełnieniem jego świata, a nie odrębną wartością samą w sobie 다운로드.
  7. Dobry design jest ponadczasowy
   Nie ogranicza się do panującej mody czy trendów.
  8. Dobry design jest dokładny
   Dba o detale, jest przemyślany i kompleksowy, nic w nim nie jest dziełem przypadku.
  9. Dobry design jest przyjazny środowisku
   Korzysta w sposób mądry i oszczędny z naturalnych zasobów dając w efekcie produkt, który również temu ma w całym cyklu swojego życia służyć.
  10. Dobry design jest minimalistyczny
   Koncentruje się na istotnych aspektach produktu w myśl zasady mniej ale lepiej.

Trafione w sedno! I nie mam już wątpliwości, po co nam ten cały design. On na co dzień i niepostrzegalnie dla nas samych porządkuje nasz świat, ułatwia życie i dba o komfort nas – użytkowników, w każdym jego wymiarze.